Kjærlighetens 3 farger – Bokanmeldelse

Av Hanne Thorgersen

Påstand: Den største hindringen for kirkevekst er «mangel på kjærlighet».

Denne boken og den medfølgende persontesten, har hjulpet meg til å se hvor jeg selv trenger å utvikle meg. Og den har gitt meg både verdifull innsikt og praktiske øvelser for å kunne gjøre noe med det. Jeg anbefaler boken på det varmeste, for alle som ønsker å vokse i kjærlighet og medmenneskelighet. Gled deg!

Jesus sa: «Et nytt bud gir jeg dere: Dere skal elske hverandre. Som jeg har elsket dere, skal dere elske hverandre. Ved dette skal alle forstå at dere er mine disipler: at dere har kjærlighet til hverandre» (Joh 13,34–35).

Målet med boken er å hjelpe mennesker til å omsette Jesu budskap i handling.

Kjærlighet er et av de mest sentrale begrepene i kristen teologi, og likevel et av verdens mest diffuse ord. Hva er egentlig kjærlighet? I bibelsk forstand?

Guds kjærlighets lys, er den sterkeste kraften i verden. Mennesker som åpner seg for dette lyset, lever i det, og deler det med andre, kan forandre verden mer enn all verdens armeer. Det å vokse i kjærlighet er selve kjernen i den kristne tro, og samtidig kjernen i menighetsutvikling.

Åndens frukt er kjærlighet, glede, fred, overbærenhet, vennlighet, godhet, trofasthet, ydmykhet og selvbeherskelse (Gal 5,22–23).

Vi har alle selv et eget ansvar for å vokse i kjærlighet slik at stadig mer av Åndens frukt blir synlig i våre liv. Men hvordan gjør vi egentlig det?

Anmeldt / Bok

Christian A. Schwarz

Kjærlighetens 3 farger. Kunsten å gi og ta imot rettferdighet, sannhet og nåde

K-vekst forlag, 2004

Heftet, 144 sider

Godkjent som studiebok av K-stud.

 

Denne anmeldelsen ble først publisert av Dagen på dagen.no: https://www.dagen.no/kultur/kjaerlighetens-3-farger/468608